Malowanie dachu czy wymiana blachy?

Malowanie dachu czy wymiana blachy?

Dziurawy dach to poważny problem, którego nie da się zbagatelizować. Najczęściej, gdy dowiadujemy się o istnieniu mankamentów na naszym dachu jest już za późno na działania zapobiegawcze. W tym przypadku lepiej zapobiegać niż naprawiać. Zatem Malowanie dachu czy wymiana blachy?

krycie dachu
Prace dekarskie

Koszt wymiany pokrycia dachowego w zależności od rozwiązania na jakie się decydujemy to spory wydatek. W przypadku trwałych uszkodzeń dachówki lub blachodachówki trzeba się liczyć z tym, że inne elementy konstrukcyjne dachu, jak łaty lub krokwie mogą wymagać wymiany.
Bezsprzecznym faktem jest, że o stan dachu trzeba dbać i profilaktycznie sprawdzać jego kondycje.

W przypadku pokryć dachowych z blachodachówki w zależności od stopnia zużycia możemy rozważyć dwie opcje: malowanie dachu lub jego wymiana. Jak w przypadku każdego wyboru trzeba zweryfikować wady i zalety każdego z rozwiązań i przenieść je na własny przypadek.
Renowacja dachu polegająca na malowaniu dachu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kilkuletnich pokryć dachowych. Pod wpływem warunków atmosferycznych, promieni UV powierzchnia blachy ulega zużyciu. Profesjonalna usługa to nie tylko pomalowanie powierzchni.

Mycie dachu oraz malowanie dachu
Mycie wysokociśnieniowe wieży kościelnej oraz malowanie dachu

Na proces renowacji składa się kilka kroków:

  • umycie i odtłuszczanie powierzchni najczęściej myjką ciśnieniową
  • zdiagnozowanie i usunięcie ognisk korozji wraz z pokryciem miejsc wyczyszczonych podkładem
  • a na samym końcu malowaniem dachu. Najlepszy efekt przynosi dwukrotne malowanie odpowiednio dobrana farbą.Do każdego rodzaju blachy należy użyć specjalny rodzaj powłoki.

Koszty kompleksowej rewitalizacji dachu z blachodachówki ( cena malowania dachu )to koszt od 15 do 20 zł/m2 w zależności od regionu. Na te wartość składa się koszt robocizny: od 8 – 15 zł oraz farby, która nie przekracza 5zł/m. w kwestii zużycia farby nie miejmy złudzeń, że da się w poprawny sposób pomalować 100m2 powierzchni jednym pojemnikiem farby.

W przypadku mocno uszkodzonego dachu odświeżenie powierzchni jest działaniem na krótką metę. Dziury, mocne ogniska rdzy, które niemal doszczętnie zjadły powierzchnię blachy nie przetrwają próby czasu. Wymiana pokrycia dachowego na nowe arkusze koszt znacznie wyższy niż renowacja. Niestety nowe pokrycie dachowe wiąże się z kosztem zakupu materiałów i opłaceniem dekarza. Ceny pokryć z blachy kształtują się od około 30 zł za metr kwadratowy. Można liczyć na 10-15 lat gwarancji udzielanej przez producenta. Jeśli chodzi o koszt robocizny to są to koszty rzędu około 30 zł za pokrycie 1 m2.

Odpowiedz na pytanie czy malować czy wymieniać dach jest uzależnione od stanu dachu. Trupa nie jesteśmy w stanie reanimować. W przypadku zużycia powierzchni warto zdecydować się na jego renowację, aby w relatywnie tani sposób przedłużyć jego żywotność. Rzeczy, o które dbamy mogą służyć nam przez dłuższy czas. Tak samo jest w przypadku dachów z blachy.