Ocieplanie poddasza pianką lub wełną

Ocieplanie poddasza pianką lub wełną

Wiadomo nie od dziś, że nieocieplony dach czy też poddasze to istna pięta achillesowa domu jeśli chodzi o straty ciepła dlatego odpowiednie zabezpieczenie czy też ocieplanie poddasza pianką lub wełną powinniśmy wykonać już w pierwszym sezonie mieszkalnym.

Warto wiedzieć, że takie ocieplenie składa się z trzech głównych elementów, którymi są : wełna mineralna lub ostatnimi czasy bardzo modna i niezwykle funkcjonalna pianka poliuretanowa, folia paroizolacyjna i folia paro przepuszczalna. Elementy te znajdziemy w większości sklepów i marketów budowlanych natomiast wybór konkretnego producenta zależy już wyłącznie od nas. Układając warstwy ocieplenia licząc od góry (czyli w tym przypadku jest to deskowanie) do dołu czyli nasz strych czy poddasze powinniśmy układać warstwy w ten sposób : najpierw u samej góry jest folia paro przepuszczalna, druga warstwa to wełna mineralna ( względnie ocieplanie poddasza pianką poliuretanową ) a trzecia to folia paroizolacyjna. Bardzo istotne jest by pierwsza warstwa czyli folia paro przepuszczalna była w pewnej odległości od deskowania czyli jakieś trzy ocieplanie poddasza pianką do pięciu centymetrów. Pozwoli to zachować odpowiednią przestrzeń czyli tak zwaną dylatację dzięki czemu powietrze będzie przepływać spokojnie nad naszym ociepleniem zapobiegając tym samym tworzeniu się na przykład wilgoci( wykroplonej z powietrza na styku izolacji i pokrycia dachowego). Warto również pamiętać o tym, że warstwa wełny mineralnej powinna wynosić minimum piętnaście centymetrów do dwudziestu pięciu. Przy takim zastosowaniu możemy już mówić o solidnej izolacji cieplnej naszego poddasza.

W tym miejscu warto zwrócić Państwa uwagę na przewagę jaką niesie za sobą ocieplanie pianką poliuretanową nad ocieplania poddasza wełną. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową, aplikowanej przy pomocy urządzenia jakim jest reaktor piany pozwala zachować przede wszystkim ciągłość izolacji czego niestety mimo dołożenia wszelkich starań nie jesteśmy w stanie uczynić używając do ocieplenia wełny. W wypadku układania wełny chcąc nie chcąc powstaną mostki termiczne zaburzające fenomen naszej termoizolacji. Argumentów przemawiających na korzyść piany poliuretanowej jest naturalnie dużo więcej. Artykuł ten jednak nie takie ma przesłanie.